Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wskazówki eksploatacyjne

 

 

 

Przydatne informacje oraz sugestie tu zamieszczone sprawią, że harmonijka wyda  się Państwu jeszcze bardziej interesującym instrumentem oraz pozwolą cieszyć się grą na niej znacznie dłużej.

 

 

Żeby wykorzystać w pełni możliwości harmonijki zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.


  1. Grać cicho i łagodnie przez pierwszy tydzień. Umożliwi to części stroikowej rozwinięcie pełni dźwięku oraz przedłuży żywotność instrumentu.
  2. Nigdy nie należy grać na harmonijce kiedy jest zimno. Zawsze ogrzej chłodny instrument poprzez delikatne wdmuchiwanie powietrza do kanałów, w ten sposób rozgrzeje się do temperatury ciała i wtedy można zacząć na niej grać.
  3. Po grze, uderz kilkakrotnie harmonijką o dłoń kanałami skierowanymi ku dłoni. Pozwoli to usunąć wilgoć z wnętrza instrumentu zanim z powrotem trafi do swojego etui lub futerału.
  4. Wypłucz usta wodą lub wyszczotkuj zęby zanim zaczniesz grać by zapobiec drobinkom jedzenia przedostanie się do wnętrza instrumentu i zablokowanie delikatnej część stroikowej.
  5. Kiedy grasz unikaj spożywania napojów zawierających cukier, można w ten sposób zablokować część stroikową oraz spowodować jej trwałe uszkodzenie.
  6. Odradzamy wkładanie harmonijki (szczególnie z drewnianym grzebieniem) do wody lub innych płynów, gdyż nawet po osuszeniu drewniany grzebyk może zatrzymać wilgoć i napęcznieć a to spowoduje redukcje naprężenia powietrza.
  7. Prosimy zważyć że stroiki oraz kanały powietrzne po pewnym czasie mogą okazać oznaki zużycia, zwłaszcza kiedy gra się bardzo intensywnie. Eksploatacja wiąże się z tym, że instrument może zacząć nas zawodzić. Niewłaściwe użytkowanie harmonijki również może wpłynąć na jakość dźwięku. Jeśli po pewnym czasie używania harmonijka nie funkcjonuje tak jak powinna, może wynikać to z naturalnego zużycia. W razie wątpliwości proponujemy kontakt z serwisem lub naszym sklepem. Należy pamiętać, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń wynikających z błędów eksploatacyjnych. Dotyczy to również nieodpowiedniego przechowywania oraz niewłaściwego obchodzenia się z instrumentem.

pixelpixel