Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Flet

( ilość produktów: 39 )

Co to jest Flet?

Flety są instrumentami zaliczanymi do grupy dętych drewnianych tak zwanych aerofonów wargowych. Są to jedne z najstarszych instrumentów. Już w dawnych dziejach ludzie "strugali" sobie wszelkiego rodzaju "fujarki" czy gwizdki, na których wydobywali przeróżne melodie a były protoplastami obecnie używanych instrumentów. Jednymi z nich są flety. Ze względu na budowę flety dzielimy na proste oraz poprzeczne. W naszej ofercie znajdziecie przede wszystkim flety proste.

 

Jak  zbudowany jest flet prosty?

 

Instrument ten wyglądem przypomina dziurawą rurkę, najczęściej wykonywany jest z drewna bądź tworzywa sztucznego. Miejsce w którym się dmucha zwane ustnikiem przypomina gwizdek. Od góry nawierconych jest 7 dziurek a od spodu jedna dziurka. Melodie wygrywa się poprzez różne zakrywanie dziurek. Dziurka od spodu przeznaczona jest na kciuk, natomiast dziurki od góry grający zakrywa pozostałymi palcami.

 

Jakie mamy rodzaje fletów prostych?

Flety proste w zależności od zakresu wydobywanych dźwięków dzielimy na sopranowe, altowe, tenorowe czy basowe.  Obecnie flet prosty często jest wymagany na zajęciach muzyki w szkole podstawowej.  Do tego celu nauczyciele wykorzystują flety sopranowe, które są wytwarzane w dwóch wersjach w zależności sposobu opalcowania: renesansowej i barokowej. Wersje te różnią się nieco nieco innym ułożeniem dziurek.

pixelpixel