Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fender

( ilość produktów: 497 )

 

Fender (Fender Musical Instruments Corporation) to wiodący na światowym rynku producent gitar i wzmacniaczy, a sama nazwa jest nierozłącznie związana z historią współczesnego przemysłu muzycznego. Instrumenty marki Fender takie jak: Telecaster®, Stratocaster®, Precision Bass® czy Jazz Bass® stały się znane na całym świecie tworząc tym samym podwaliny rock'n'roll'a. Po dziś dzień gitary te należą do najbardziej cenionych przez współczesnych muzyków oraz poszukiwanych przez kolekcjonerów.
Firma założona w 1946 roku przez
Leo Fendera i jako pierwsza wprowadziła do masowej produkcji gitarę elektryczną z litym korpusem oraz elektryczną gitarę basową. Leo Fender swoje pierwsze gitary budował w warsztacie, w którym naprawiał radia. Wtedy to stworzył swój pierwszy wzmaciniacz. 1949 roku na rynek trafiła pierwsza gitara spod ręki Fendera o nazwie Esquire. W 1951 roku powstał model Broadcaster, który był pierwowzorem dla późniejszego kultowego Telecastera, dzięki któremu marka zyskała światową sławę. W tym samym roku Fender wypuścił gitarę basową Precision Bass, a w 1954 gitarę elektryczną Stratocaster. W 1965 roku Leo w związku z pograszającym się stanem zdrowia sprzedał swoje udziały gigantowi amerykańskiego rynku medialnego, firmie CBS. W 1981 CBS podjął decyzję o restrukturyzacji firmy i jej prezesem został Wiliam Schultz. Zmiany polegały na zwiększeniu jakości produktów oraz badaniach nad nowymi instrumentami. W 1985 po decyzji CBS o sprzedaży Fendera, właścicielem marki został Schultz. Niestety firma musiała zostać stworzona praktycznie od nowa, ponieważ jedyne co posiadał zarząd to marka i patenty na instrumenty. Brakowało im zaplecza produkcyjnego dlatego też Fender zlecał produkcję swoich gitar firmom zagranicznym. Po czasie otworzono nową fabrykę w Coronie w stanie Kalifornia a zaraz potem w Ensenadzie w Meksyku. Kolejnym znaczącym krokiem w rozwoju firmy było zakupienie producenta wzmacniaczy firmy Sunn. Oznaczało to powrót do korzeni i dawało dostęp do zaplecza produkcyjnego. Wtedy Fender biorąc inspirację z historii firmy Sunn rozpoczął produkcję modeli sygnowanych czyli tworzonych według specyfikacji najlepszych muzyków. Następnym krokiem było otworzenie przedstawicielstw na całym świecie. Firma dostrzegła niszę na rynku gitar akustycznych i rozpoczęła produkcję współpracując z fabrykami w Japonii, Chinach i Koreii. Wykupił także prawa do wyłącznej dystrybucji na terenie Ameryki Południowej, gitary meksykańskiej Rodriguez. W kolejnych latach Fender wykupił firmę Guild, która znajdowała sie w tarapatach finansowych. Zdecydowano się też na przywrócenie marki wzmacniaczy Sunn.
Dzisiaj
Fender Musical Instruments Corporation (FMIC) zrzesza takie marki jak: Fender®, Squier®, Jackson®, Guild®, Gretsch®, Charvel®, EVH®, SWR®. Fender jest również producentem mobilnego sprzętu nagłośnieniowego wysokiej jakości w tym rewolucyjnego zestawu Fender Passport®. Ważną część oferty stanowią oryginalne struny, paski, kable, firmowe części zamienne, futerały i wiele innych.

Z gitar tej marki chętnie korzystają tacy gitarzyści jak:

  • Marcus Miller
  • Janick Gers
  • Erick Clapton
  • Dave Murray
  • Adrian Smith
  • David Glimour
  • Steve Harris
  • Sting
  • Kevin Heybourne

W 1992 roku Leo Fender został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
pixelpixel