Model: Winner 16
SUZUKI to dobrze znana na świecie marka instrumentów i akcesoriów muzycznych. Harmonijki tej firmy są bardzo często wybieranymi i stosowanymi zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.
- MOCNA KONSTRUKCJA z korpusem z tworzywa
- 16 kanałów! = 32 stroiki!
- bardzo uniwersalna! Sprawdza się zarówno w warunkach scenicznych jak i na zwyczajnych biwakach.
- tonacja : C
Dane pochodzą z witryny internetowej producenta.
Grzebień jest terminem używanym do określenia głównej części instrumentu, która posiada komory powietrzne w której umieszczone są stroiki. Termin „grzebień” bierze się z podobieństw pomiędzy prostymi harmonijkami, a grzebieniem do włosów.
Grzebień harmonijki tradycyjnie był wykonywany z drewna, współcześnie używa się plastiku ABS i metalu (zawierającego tytan w instrumentach wysokiej jakości). Wykonanie niektórych współczesnych i eksperymentalnych grzebieni jest zróżnicowane w sposobie przepływu powietrza.
Zakładano, że materiał, z którego wykonany jest grzebień ma wpływ na dźwięk harmonijki. Podczas, gdy materiał z którego wykonany jest grzebień nie ma decydującego wpływu na brzmienie harmonijki, główną zaletą różnych materiałów jest ich wytrzymałość. Przykładowo drewniany grzebień może absorbować wilgotność z oddechu muzyka, co może prowadzić do jego deformacji, w skutek czego gra staje się niekomfortowa. Różne typy drewna, jego obróbka i impregnacja są stosowane, aby zapobiec tego typu problemom.
Kolejnym poważnym problemem z drewnianymi grzebieniami, przede wszystkim w harmonijkach chromatycznych (z ich niewielkimi przerwami pomiędzy komorami), jest to, że z czasem się kurczą. Zmniejszanie się grzebienia może prowadzić do powstawania pęknięć. Dzieje się tak, z powodu tego, że grzebienie są trzymane nieruchomo przez gwoździe. Powstają niewielkie szczeliny, nieszczelność i wyciek powietrza. Doświadczeni muzycy wkładają dużo wysiłku w naprawę i uszczelnianie wycieków w swoich harmonijkach. Wielu muzyków zanurzało drewniane grzebienie harmonijek (diatonicznych, bez wentyli) w wodzie co powodowało ich delikatne rozszerzanie, które miało za zadanie zatamować nadmierny przepływ powietrza między grzebieniem, płytkami stroikowymi, a pokrywami.
Nowoczesne harmonijki z drewnianymi grzebieniami są bardziej odporne na rozszerzanie i kurczenie się dlatego nie polecamy tego typu rozwiązań niedoświadczonym instrumentalistom. Jednak muzycy nadal niejednokrotnie zanurzają swoje harmonijki w wodzie, dlatego, że wpływa to na dźwięk i ułatwia użycie takich technik jak bending.
Plastikowy grzebień nadaje harmonijce ciepłe nieco matowe brzmienie. Nie bez znaczenia w częstym stosowaniu do wytwarzania grzebieni tworzyw sztucznych mają względy praktyczne - są trwałe i nie pęcznieją pod wpływem wilgoci.
Wartość podana w przybliżeniu.