- Wytrzymała konstrukcja i pełne brzmienie czynią harmonijkę Special 20 jednym z najbardziej popularnych modeli.
Komfort i wspaniała barwa.
Harmonijka Special 20
to bardzo uniwersalny instrument o dużej wytrzymałości. Jest to jedna z
najbardziej popularnych, solidnych i niezawodnych harmonijek bluesowych
dostępnych na rynku, dodatowo doskonale sprawdzająca się w różnych
gatunkach muzycznych.
Płytki
stroikowe zostały umieszczone w specjanych wnękach wykonanych we
wtryskowym odlewie plastikowego grzebienia, stworzono ustnik
zapewniający wspaniały komfort gry.
Zaokrąglone pokrywy bez bocznych wylotów powietrza dają ciepłą, mocną barwę, sprawiając, że Special 20 Classic
jest ulubioną harmonijką pośród muzyków rockowych, bluesowych i country
dzięki bogatej harmonii, mocnemu, głębokiemu, pełnemu brzmieniu i
tradycyjnej metodzie strojenia Hohnera.
Szczelna, donośna i niezawodna. Dostępna we wszystkich durowych tonacjach i w specjalnym stroju country, z dodaną septymą małą.
Cechy:
- wtryskowo odlany plastikowy grzebień z ustnikiem zapewniającym wysoki komfort gry
- pokrywy ze stali nierdzewnej bez bocznych wylotów powietrza
- 20 klasycznych stroików mocowanych na śruby
- miedziana płytka stroikowa o grubości 0.9 mm
- możliwość serwisowej wymiany płytek stroikowych
- blaszki stroikowe strojone tradycyjnie
- wyjątkowo szczelne
- dostępne w strojach podstawowych oraz strojach specjalnych
- wykonywane ręcznie
Dane pochodzą z witryny internetowej producenta.
HOHNER – najlepsze harmonijki dla profesjonalistów i amatorów!
Harmonijka ustna, naturalny podróżnik po muzycznych stylach: rock, pop, jazz, blues, folk, muzyka klasyczna, jej barwę odnajdujemy w wielu różnorodnych muzycznych kierunkach!
Harmonijka ustna w obecnych czasach zagościła w niemal każdym stylu muzyki i Hohner, największy światowy producent markowych harmonijek ustnych, jest dumnym z tego, że dostarcza wysokiej klasy instrumenty od ponad 150-ciu lat.
By kontynuować tę tradycję inwestuje konsekwentnie w badania i rozwój. To umożliwia zaoferowanie instrumentów najwyższej jakości i ciągłe ich udoskonalanie. Celem firmy jest oferowanie tak szerokiej palety modeli by spełnić oczekiwania niemal każdego muzyka. Dzięki ścisłej kooperacji z najbardziej znanymi zawodowymi harmonijkarzami oferta firmy pozostaje aktualna w każdym miejscu i czasie.
Kombinacja najnowszych technologii produkcji i wiedza na temat metod produkcyjnych w połączeniu z umiejętnościami, które zostały wykształcone przez dziesięciolecia jest gwarantem wysokiej jakości również w przyszłości. Zastosowanie specjalnych stopów do produkcji najwyższej jakości stroików, użycie precyzyjnego matrycowania oraz najlepszych narzędzi i obrabiarek do tłoczenia i frezowania gwarantuje optymalną jakość dźwięku oraz długowieczność harmonijek Hohnera.
Doskonała reakcja pojedynczych dźwięków w każdej dostępnej tonacji już przekonała niezliczone rzesze dzieci, nastolatków, dorosłych oraz seniorów, początkujących amatorów, jak również zaawansowanych muzyków, by pozostawać wiernymi entuzjastami harmonijek ustnych Hohnera.
Grzebień jest terminem używanym do określenia głównej części instrumentu, która posiada komory powietrzne w której umieszczone są stroiki. Termin „grzebień” bierze się z podobieństw pomiędzy prostymi harmonijkami, a grzebieniem do włosów.
Grzebień harmonijki tradycyjnie był wykonywany z drewna, współcześnie używa się plastiku ABS i metalu (zawierającego tytan w instrumentach wysokiej jakości). Wykonanie niektórych współczesnych i eksperymentalnych grzebieni jest zróżnicowane w sposobie przepływu powietrza.
Zakładano, że materiał, z którego wykonany jest grzebień ma wpływ na dźwięk harmonijki. Podczas, gdy materiał z którego wykonany jest grzebień nie ma decydującego wpływu na brzmienie harmonijki, główną zaletą różnych materiałów jest ich wytrzymałość. Przykładowo drewniany grzebień może absorbować wilgotność z oddechu muzyka, co może prowadzić do jego deformacji, w skutek czego gra staje się niekomfortowa. Różne typy drewna, jego obróbka i impregnacja są stosowane, aby zapobiec tego typu problemom.
Kolejnym poważnym problemem z drewnianymi grzebieniami, przede wszystkim w harmonijkach chromatycznych (z ich niewielkimi przerwami pomiędzy komorami), jest to, że z czasem się kurczą. Zmniejszanie się grzebienia może prowadzić do powstawania pęknięć. Dzieje się tak, z powodu tego, że grzebienie są trzymane nieruchomo przez gwoździe. Powstają niewielkie szczeliny, nieszczelność i wyciek powietrza. Doświadczeni muzycy wkładają dużo wysiłku w naprawę i uszczelnianie wycieków w swoich harmonijkach. Wielu muzyków zanurzało drewniane grzebienie harmonijek (diatonicznych, bez wentyli) w wodzie co powodowało ich delikatne rozszerzanie, które miało za zadanie zatamować nadmierny przepływ powietrza między grzebieniem, płytkami stroikowymi, a pokrywami.
Nowoczesne harmonijki z drewnianymi grzebieniami są bardziej odporne na rozszerzanie i kurczenie się dlatego nie polecamy tego typu rozwiązań niedoświadczonym instrumentalistom. Jednak muzycy nadal niejednokrotnie zanurzają swoje harmonijki w wodzie, dlatego, że wpływa to na dźwięk i ułatwia użycie takich technik jak bending.
Plastikowy grzebień nadaje harmonijce ciepłe nieco matowe brzmienie. Nie bez znaczenia w częstym stosowaniu do wytwarzania grzebieni tworzyw sztucznych mają względy praktyczne - są trwałe i nie pęcznieją pod wpływem wilgoci.