- Pierwszy na świecie, obszerny podręcznik wprowadzający w świat niezwykle ciekawej techniki gitarowej jaką jest tapping oburęczny. Do książki dołączona jest płyta DVD, która w wydatny sposób uzupełnia materiał zawarty w książce.
Wstęp
Tapping oburęczny jest techniką gry na gitarze elektrycznej polegającej na wydobyciu dźwięku przy użyciu palców jednej ręki w sposób podobny do pianina – poprzez energiczne uderzanie palcem w próg. Struna nie jest szarpana przez kostkę czy palce drugiej ręki więc można wykorzystać w czasie gry obie ręce, co daje nam w sumie 8 palców na gryfie. Zachęcam też do stosowania mojej autorskiej wersji tej techniki, którą nazwałem „portato” i omówiłem w jednej spośród lekcji na płycie DVD dołączonej do podręcznika.
Tapping oburęczny jest to „sposób na granie w ogóle”. Posługując się tą techniką można grać skomplikowane utwory polifoniczne Bacha, których nie sposób zagrać na gitarze w żaden inny sposób. Można też improwizować solówkę grając sobie w tym samym czasie samemu podkład, można grać dwie melodie jednocześnie (np. w tercji). Jest bardzo wiele dróg, którymi można podążać. Warto wybrać jedną konkretną, a resztę wykorzystać jako źródło inspiracji.
Ta nietypowa metoda ma jeszcze jedną niepowtarzalną zaletę – naprawdę niewiele rzeczy zostało zagranych przy pomocy tappingu oburęcznego, a jego możliwości są ogromne. Zatem dla wszystkich gitarzystów, których korci odkrywanie nowych dróg w muzyce gitarowej i poszerzenia świata gitary, a nie eksploatowanie wydeptanych ścieżek, jest to idealny punkt by rozpocząć swoje poszukiwania.
Podręcznik zawiera transkrypcję utworów z muzyki poważnej i rozrywkowej przeznaczone do wykonywania na zwykłej gitarze elektrycznej ze standardowym strojem, bez dokonywania żadnych przeróbek pod kątem tej techniki. Utwory zostały zgrupowane w trzech sekcjach, pierwsza zawiera utwory wprowadzające, zaczerpnięte z programu państwowych szkół muzycznych pierwszego stopnia, druga część zawiera cztery popularne utwory. W ostatniej części znajdziecie trzy utwory, które wprowadzą Was w świat muzyki Jana Sebastiana Bacha. Kolejność utworów nie jest przypadkowa, zostały posortowane według stopnia trudności i w tej kolejności warto się ich uczyć.
Zapis nutowy składa się z czterech linii. Dwie górne to zapis nut i tabulatury dla prawej ręki, niższe zawierają analogicznie zapisaną partię lewej ręki. Małe liczby przy nutach oznaczają opalcowanie (1 – palec wskazujący, 2 – palec środkowy, 3 – palec serdeczny, 4 – palec mały).
Więcej wskazówek na załączonej do książki płycie DVD! Film jest nagrany w formacie PAL, w polskiej wersji językowej z napisami w języku angielskim.
Powodzenia!
Adam Fulara
Spis treści w zakładce Pliki do pobrania.